ŽILKA IGOR - ŽILKOVÁ IVETA - GOEBELS ŽILKOVÁ ZUZANA - Agentúrna Kancelária Allianz-Slovenská poisťovňa, a.s. - 0917 921 927 - kontaktný email - Mnohoročné skúsenosti, dlhodobá starostlivosť

Ako sa poistiť?

Pre viac informácií a uzatvorenie poistenia nás kontaktujte cez 
Kontaktný Formulár.

Kontakty

Agentúrna kancelária
Mobil: 0917 921 927
Kontaktný e-mail
Žilka Igor
Mobil: 0905 616 208
Tel.: 043/4293 523
E-mail: Zilka@os.allianz.sk
Žilková Iveta
Mobil: 0918 968 802
Tel.: 043/4293 523
E-mail: Iveta.Zilkova@os.allianz.sk
Goebels Žilková Zuzana
Mobil: 0908 470 074

 

Zhruba tretina Slovákov utratí všetok svoj príjem a neostáva im na to, aby časť peňazí odložili a buď sporili, alebo investovali. Vyplynulo to z prieskumu výskumnej agentúry Nielsen Admosphere. Slováci veria, že sa ich finančná situácia bude časom zlepšovať.

 

Najčastejšie uvádzaným dôvodom, prečo respondentom neostávajú finančné prostriedky na sporenie či investovanie, je ich nízky príjem. Až sedemdesiatdva percent Slovákov uviedlo, že majú veľmi nízky príjem. Ďalším významným dôvodom, prečo ľuďom neostanú zvyšné peniaze, sú vysoké náklady na bývanie. To uviedla štvrtina Slovákov. Pre 28 % Slovákov sú významnou položkou hlavne vysoké náklady na stravovanie. Osem percent Slovákov pripúšťa, že dôvodom, prečo im neostávajú peniaze, je aj ich drahý životný štýl.

Ak v domácnostiach nejaké peniaze po zaplatení nutných výdavkov predsa len ostanú, tak častým miestom, kam tieto peniaze ďalej idú, sú pre tretinu Slovákov sporiace produkty a len pre štvrtinu Slovákov poistné produkty ako životné či penzijné poistenie. Nie menej významnou položkou je splácanie dlhov, akými sú napríklad úver, kreditná karta a podobne. Vyjadrilo sa tak 28 % Slovákov. Viac ako štvrtina Slovákov však necháva prípadnú zvyšnú časť prostriedkov na bežnom účte.

Podľa prieskumu sú Slováci výrazne optimistickejší, čo sa týka budúcnosti ich finančnej situácie. O tom, že ich finančná situácia bude o 10 rokov lepšia než dnes, je presvedčená takmer polovica Slovákov. Výskum uskutočnila spoločnosť Nielsen Admosphere na slovenskom národnom paneli. Dopytovaní boli respondenti starší než 18 rokov s aspoň nejakým príjmom. Išlo o reprezentatívnu vzorku slovenských užívateľov internetu.

Priemerný Slovák mal ku koncu minulého roka nasporených 5 232 eur. Vyplýva to zo štúdie Allianz Global Wealth Report. V medzinárodnom porovnaní sa Slovensko koncom roka 2014 umiestnilo na štyridsiatom mieste z päťdesiatich. V rebríčku najbohatších krajín sveta sa Švajčiarsko naďalej drží na vrchole. Priemerný Švajčiar má nasporených 157 450 eur. Na samom konci rebríčka je Kazachstan so sumou 406 eur na obyvateľa.

Na Slovensku vzrástli v minulom roku hrubé finančné aktíva o 8 %. Štúdia zaznamenala rast Slovenska vo všetkých triedach aktív. Cenné papiere, životné poistenie a penzijné fondy rástli o 12 %. Predstavujú však podľa štúdie len 32 % z celkových finančných aktív. Slovenské domácnosti stále investujú významnú časť svojich úspor do bankových vkladov, pričom 62 % majetku Slovákov je na termínovaných a sporiacich účtoch. Je to podľa Allianzu najviac zo všetkých východoeurópskych členských štátov EÚ. Osobný dlh Slováka bol v minulom roku 5 000 eur.

Celosvetovo hrubý finančný majetok domácností v roku 2014 vzrástol o 7,1 %. Svetové hrubé finančné aktívna sa dostali na novú rekordnú úroveň 136 biliónov eur. To je podľa štúdie vyššia suma než hodnota všetkých svetových spoločností kótovaných na burze a všetkých štátnych dlhov dokopy. “Množstvo ľudí však stále nemá dostatočné úspory na starobu,” povedal hlavný ekonóm skupiny Allianz Michael Heise.

Svetové dlhy sa v minulom roku zvýšili o 4,3 % na celkovo 35 biliónov eur. Od finančnej krízy je rast dlhu na najvyššej úrovni. „Ak odpočítame dlh z hrubých finančných aktív, dostaneme rekordný údaj čistých finančných aktív vo výške viac než 100 biliónov eur. Toto číslo predstavuje nárast o 8,1 percenta,“ skonštatovala skupina Allianz.

Zdroj: http://www.etrend.sk/financie/tretina-slovakov-si-nenaspori-pre-nizky-prijem.html